In stock
Product Code
300407
Legacy Item #:
043210100EICL001
100ml PET Octagonal Jar 43mm Neck
100ml Retro Octagonal PET Jar with 43mm RTS Twist Off Neck
| Legacy Item # | 043210100EICL001 |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Octagonal |
| Volume | 100 ml |
| Overflow Volume | 119 ml |
| Neck Type | RTS Twist Off |
| Neck Diameter | 43 mm |
| Height | 86 mm |
| Diameter | 47.8 mm |
| Material | Plastic - PET |
A range of octagonal-shaped PET jars with standard twist-off necks. Manufactured under BRC/IOP accredited conditions. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request

