In stock
Product Code
300266
Legacy Item #:
033030020EMCL
20ml Polystyrene Regular Walled Simplicity Jar 33mm Screw Neck
20ml Clear PS Regular Walled Simplicity Jar with 33mm/400 Screw Neck
| Legacy Item # | 033030020EMCL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 20 ml |
| Overflow Volume | 25 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 33 mm |
| Height | 51 mm |
| Diameter | 33 mm |
| Material | Plastic - PS |
The versatile Simplicity jar range is ideal for packaging a wide range of products including supplements, capsules, powders, creams, gels, pastes, ointments, exfoliators, scrubs, body butters, masks, hand, foot and haircare and bath salts. Manufactured under BRC/IOP accredited conditions. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request


