In stock
Product Code
300197
Legacy Item #:
028101000BEWT
1000ml White HDPE Alpha Bottle 28mm Neck
| Legacy Item # | 028101000BEWT |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | White |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 1000 ml |
| Overflow Volume | 1050 ml |
| Neck Type | Pilfer - Proof |
| Neck Diameter | 28 mm |
| Height | 247 mm |
| Diameter | 82 mm |
| Material | Plastic - HDPE, PEHD |
The Alpha family of bottles is an extensive range in HDPE, plastic or lightweight glass. All bottles in this range have a 28mm tamper-evident neck specification, which enables absolute consistency for closure compatibility. This range is ideal for packaging liquids, gels and lotions, which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request




