In stock
Product Code
300571
Legacy Item #:
082211000EICL
1000ml PET Round Jar 82mm Twist Off Neck
1000ml Round PET Jar with 82mm RTS Twist Off Neck
| Legacy Item # | 082211000EICL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 1000 ml |
| Overflow Volume | 1083 ml |
| Neck Type | RTS Twist Off |
| Neck Diameter | 82 mm |
| Height | 170.50 mm |
| Diameter | 95 mm |
| Material | Plastic - PET |
A range of cylindrical PET jars with either a rounded base and/or an intended label recess area. Manufactured under BRC/IOP accredited conditions. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request



