In stock
Product Code
300368
Legacy Item #:
038101000BICL004
1000ml PET Simplicity Beverage Bottle 38mm Tamper Evident Neck
| Legacy Item # | 038101000BICL004 |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Clear |
| Shape | Cylindrical |
| Volume | 1075 ml |
| Overflow Volume | 1104 ml |
| Neck Type | Tamper Evident |
| Neck Diameter | 38 mm |
| Height | 247 mm |
| Diameter | 81 mm |
| Material | Plastic - PET |
The Simplicity family is an extensive range of cylindrical bottles. The versatile bottle range is ideal for packaging liquids, gels and lotions which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request
