In stock
Product Code
300155
Legacy Item #:
028100100BIAM006
100ml Amber PET Alpha Veral With ROPP 28mm Neck
| Legacy Item # | 028100100BIAM006 |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Amber |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 100 ml |
| Overflow Volume | 123 ml |
| Neck Type | ROPP |
| Neck Diameter | 28 mm |
| Height | 95 mm |
| Diameter | 48 mm |
| Material | Plastic - PET |
The versatile Alpha Veral bottle range is ideal for packaging liquids, gels and lotions which require a quality and secure environment. All bottles in the Alpha range has unique angled shoulders and the same 28mm tamper-evident neck specification, which enables absolute consistency for closure compatibility. Manufactured under BRC/IOP accredited conditions. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request