In stock
Product Code
299707
Legacy Item #:
01500A3
100ml Amber Type 3 Injection Vial
100ml Injection Vial Amber Type 3 Glass 20mm Crimp Neck
| Legacy Item # | 01500A3 |
|---|---|
| Subtype | Vial |
| Colour | Amber |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 100 ml |
| Overflow Volume | 119 ml |
| Neck Type | Crimp |
| Neck Diameter | 20 mm |
| Height | 94.5 mm |
| Diameter | 51.6 mm |
| Material | Glass |
This item is also available in Type 2 - 01500C2 and Type 1 - 01500A2
Quantity Request

