In stock
Product Code
300158
Legacy Item #:
028100125BENA
125ml Natural HDPE Alpha Bottle 28mm Neck
| Legacy Item # | 028100125BENA |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Natural |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 125 ml |
| Overflow Volume | 133 ml |
| Neck Type | Pilfer - Proof |
| Neck Diameter | 28 mm |
| Height | 107 mm |
| Diameter | 48 mm |
| Material | Plastic - HDPE, PEHD |
The Alpha family of bottles is an extensive range in plastic or lightweight glass. All bottles in this range have a 28mm tamper-evident neck specification, which enables absolute consistency for closure compatibility. This range is ideal for packaging liquids, gels and lotions, which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request




