In stock
Product Code
300341
Legacy Item #:
038100125BICL001
125ml NevBev Clear PET Bottle 38mm Tamper Evident Neck
| Legacy Item # | 038100125BICL001 |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Clear |
| Shape | Cylindrical |
| Volume | 125 ml |
| Overflow Volume | 145 ml |
| Neck Type | Tamper Evident |
| Neck Diameter | 38 mm |
| Height | 104 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Plastic - PET |
This range of round PET bottles is ideal for beverages. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request
