In stock
Product Code
299874
Legacy Item #:
020270020BBAM
20R Amber Glass Type 1 Tubular Injection Vial
| Legacy Item # | 020270020BBAM |
|---|---|
| Subtype | Vial |
| Colour | Amber |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 22 ml |
| Overflow Volume | 25 ml |
| Neck Type | Crimp |
| Neck Diameter | 20 mm |
| Height | 55 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Glass |
Made from neutral borosilicate glass, the tubular vial offers a high degree of Hydrolytic Resistance.
Quantity Request

