In stock
Product Code
307155
270ml Clear Glass Bella Jar
| Subtype | Jar |
|---|---|
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 270 ml |
| Neck Type | Twist Off |
| Neck Diameter | 63 mm |
| Height | 130 mm |
| Material | Glass |
Jam, pesto, chutney, spreads and pickled tapas make a big splash in the twist-off jar. This preserving jar has a noble as well as harmonious look due to the broad shoulder, it lies well in the hand and is ideal for pasta sauces.
It is also ideal as a storage jar for small quantities such as sugar, salt and nuts.
The twist-off jar can be well labelled and decorated.
Quantity Request