In stock
Product Code
300490
Legacy Item #:
063030300EICL
300ml PET Square Gripper Jar 63mm Screw Neck
300ml Clear PET Square Gripper Jar with 63mm/400 Screw Neck
| Legacy Item # | 063030300EICL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Square |
| Volume | 300 ml |
| Overflow Volume | 361 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 63 mm |
| Height | 115 mm |
| Diameter | 63.20 mm |
| Material | Plastic - PET |
A range of square shaped PET jars with a user friendly integral gripper handle for ease of use. Manufactured under BRC/IOP accredited conditions. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request