In stock
Product Code
300432
Legacy Item #:
047030030EAPL
30ml Aluminium Simplicity Jar with 47mm/400 Neck
| Legacy Item # | 047030030EAPL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Silver |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 30 ml |
| Overflow Volume | 36 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 47 mm |
| Height | 23.5 mm |
| Diameter | 46.4 mm |
| Material | Aluminium |
The versatile Simplicity jar range is ideal for packaging a wide range of products including supplements, capsules, powders, creams, gels, pastes, ointments, exfoliators, scrubs, body butters, masks, hand, foot and haircare and bath salts
Quantity Request
