In stock
Product Code
300376
Legacy Item #:
039030015EAPL
39mm/400 Aluminium Cap with EPE Liner
| Legacy Item # | 039030015EAPL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Aluminium |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 15 ml |
| Overflow Volume | 17 ml |
| Neck Type | Screw Neck |
| Neck Diameter | 39 mm |
| Height | 18 mm |
| Diameter | 39 mm |
| Material | Aluminium |
Used for a wide range of industries including personal care, pharmaceutical and food. Suitable for PET, glass & other bottles and jars. Different liner options are available.
Quantity Request