In stock
Product Code
300534
Legacy Item #:
070030370EICL
370ml PET Recessed Label Simplicity Jar 70mm Screw Neck
370ml Clear PET Round Base Recessed Label Simplicity Jar with 70mm/400 Screw Neck
| Legacy Item # | 070030370EICL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 370 ml |
| Overflow Volume | 397 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 70 mm |
| Height | 100 mm |
| Diameter | 76 mm |
| Material | Plastic - PET |
The Simplicity family is an extensive range of cylindrical bottles. The versatile range is ideal for packaging liquids, gels and lotions which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request



