In stock
Product Code
300420
Legacy Item #:
045030400EIBL002
400ml Blue PET Packer 45mm Screw Neck
| Legacy Item # | 045030400EIBL002 |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Blue |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 400 ml |
| Overflow Volume | 445 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 45 mm |
| Height | 129.70 mm |
| Diameter | 73 mm |
| Material | Plastic - PET |
This item is also available in Clear - 045030400EICL and White - 045030400EIWT002. The versatile Packer range is ideal for packaging a wide range of products including supplements, capsules, powders, creams, gels, pastes, ointments, bath salts and crystals. Custom colours are available on request. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request


