In stock
Product Code
300422
Legacy Item #:
045030500EIAM002
500ml Amber PET Packer with 45mm/400 Screw Neck
| Legacy Item # | 045030500EIAM002 |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Amber |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 500 ml |
| Overflow Volume | 547 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 45 mm |
| Height | 141.1 mm |
| Diameter | 77.6 mm |
| Material | Plastic - PET |
The versatile Packer range is ideal for packaging a wide range of products including supplements, capsules, powders, creams, gels, pastes, ointments, bath salts and crystals. Custom colours are available on request. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request


