In stock
Product Code
300362
Legacy Item #:
038100500BICL015
500ml Clear PET Omnibottle with 38mm Tamper Evident Neck 20g
| Legacy Item # | 038100500BICL015 |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 500 ml |
| Overflow Volume | 543.5 ml |
| Neck Type | Tamper Evident |
| Neck Diameter | 38 mm |
| Height | 193.50 mm |
| Diameter | 65 mm |
| Material | Plastic - PET |
This range of round PET bottles is ideal for beverages. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request
