In stock
Product Code
299964
Legacy Item #:
024040500BENA
500ml Natural HDPE Simplicity Bottle 24mm Neck
| Legacy Item # | 024040500BENA |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Natural |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 500 ml |
| Overflow Volume | 536 ml |
| Neck Type | GCMI 410 |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Height | 172.8 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Material | Plastic - HDPE, PEHD |
The Simplicity family is an extensive range of cylindrical bottles. The versatile bottle range is ideal for packaging liquids, gels and lotions which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request









