In stock
Product Code
300562
Legacy Item #:
082100500EICL
500ml PET Tamper Evident Jar with 82mm Twist Off Neck
500ml Clear PET Tamper Evident Jar with 82mm Twist Off Neck
| Legacy Item # | 082100500EICL |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 500 ml |
| Overflow Volume | 519 ml |
| Neck Type | Tamper Evident |
| Neck Diameter | 82 mm |
| Height | 105 mm |
| Diameter | 83.5 mm |
| Material | Plastic - PET |
PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request
