In stock
Product Code
300448
Legacy Item #:
048160050AHWT
50ml PP Simplicity Airless Bottle
50ml Gloss White PP Simplicity Airless Bottle with Gloss White Snap On Standard Simplicity Airless Pump Head, Gloss Natural PP Overcap and 1ml Output.
| Legacy Item # | 048160050AHWT |
|---|---|
| Subtype | Bottle - Airless |
| Colour | White |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 50 ml |
| Overflow Volume | 51 ml |
| Neck Type | Snap On |
| Neck Diameter | 48 mm |
| Height | 93 mm |
| Diameter | 48 mm |
| Material | Plastic - PP |
No metallic parts, fully recyclable Polypropylene Bottle, works with viscous formulations. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request
