In stock
Product Code
299834
Legacy Item #:
020040050BICL
50ml PET Simplicity Bottle 20mm Neck
| Legacy Item # | 020040050BICL |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 50 ml |
| Overflow Volume | 56 ml |
| Neck Type | GCMI 410 |
| Neck Diameter | 20 mm |
| Height | 87 mm |
| Diameter | 33 mm |
| Material | Plastic - PET |
The Simplicity family is an extensive range of cylindrical bottles. The versatile bottle range is ideal for packaging liquids, gels and lotions which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request











