In stock
Product Code
300152
Legacy Item #:
028100060BICL003
60ml Clear PET Alpha Squat Bottle 28mm Neck
| Legacy Item # | 028100060BICL003 |
|---|---|
| Subtype | Bottle |
| Colour | Clear |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 60 ml |
| Neck Type | Pilferproof 28 |
| Neck Diameter | 28 mm |
| Height | 74 mm |
| Diameter | 43 mm |
| Material | Plastic - PET |
The Alpha family of bottles is an extensive range in plastic or lightweight glass. All bottles in this range have a 28mm tamper-evident neck specification, which enables absolute consistency for closure compatibility. This range is ideal for packaging liquids, gels and lotions, which require a quality and secure environment. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request




