In stock
Product Code
300291
Legacy Item #:
038030075EIAM002
75ml Amber PET Packer 38mm Screw Neck
| Legacy Item # | 038030075EIAM002 |
|---|---|
| Subtype | Jar |
| Colour | Amber |
| Shape | Cross Section Circular |
| Volume | 75 ml |
| Overflow Volume | 104 ml |
| Neck Type | GCMI 400 |
| Neck Diameter | 38 mm |
| Height | 83 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Material | Plastic - PET |
This item is also available in White -038030075EIWT002 and Blue 300292. The versatile Packer range is ideal for packaging a wide range of products including supplements, capsules, powders, creams, gels, pastes, ointments, bath salts and crystals. Custom colours are available on request. PCR options are available ranging between 30-100% subject to minimum order quantities.
Quantity Request








